SESJA RELAKSACJI

Jeśli dostrzegasz, że w Twoim życiu istnieje napięcie, które jest dla Ciebie uciążliwe - to jesteś już w połowie drogi, by się od niego uwolnić. Najważniejszy krok to zdać sobie z niego sprawę - reszta jest tylko kwestią chęci zmiany tego stanu oraz odpowiednich narzędzi i regularnej praktyki. 


Napięcie, stres i niepokój to silne znaki, dawane nam przez organizm, mówiące o potrzebie zmiany czegoś. Relaks wcale nie jest taki łatwy. Nawet jeśli problemy ze snem znasz tylko z opowieści, możliwe że doświadczasz braku uczucia wypoczęcia po porannym wybudzeniu się. Dzieje się tak dlatego, iż nasze ciała akumulują napięcia. Inne fizyczne emanacje takich przeciążeń to drapanie, gryzienie paznokci czy skubanie skórek, zespół niespokojnych nóg, kompulsywne mówienie i inne kompulsywne zachowania, szybki chód, drżenie mięśni, zacisk szczęki czy zgrzytanie zębami, zagryzanie warg, odpalanie papierosa od papierosa, łatwa irytowalność.. A to tylko kilkanaście przejawów stresu w naszym życiu. 

Napięcia kumulują się na różnym poziomie funkcjonowania organizmu człowieka. Istnieje szereg współzależności między napięciami mentalnymi i emocjonalnymi oraz spięciami w ciele. Co ciekawe, obserwujemy też połączenie ludzi na poziomie kolektywnym - znaczy to, iż indywidualne napięcia wzrastają w niespokojnych czasach, a także - dla równowagi, świat uspokaja się, gdy duża grupa ludzi naraz wspólnie medytuje (link do artykułu w języku angielskim o wpływie grupowych medytacji na poziom przestępczości).


Ulgę mogą przynieść zarówno relaksacje - czyli różnego rodzaju treningi naszej świadomości, jak i medytacja (uwaga, istnieją również medytacje chrześcijańskie).

Różne metody wypracowane na przełomie wieków przez praktyków relaksacji, w różny sposób podchodzą do tego zagadnienia. Skuteczność tych metod jest duża, każdy jednak powinien znaleźć sposób najbardziej dla siebie odpowiedni, w zależności od istniejących napięć. Opiszę skrótowo trzy główne pola, by móc wstępnie rozpoznać swoją sytuację: napięcia mięśniowe - najłatwiejsze do rozpuszczenia, związane z napięciami tkanek mięśni i systemu nerwowego, skurcze, przeciążenia, uczucie napięcia, ból karku czy pleców, etc; napięcia emocjonalne - nie wyrażone emocje zakorzeniające się w ciele pod postacią różnych dysharmonii, a także skutkujące niepoprawnym funkcjonowaniem poszczególnych organów. Często poznanie tych ukrytych emocji i szczere ich przeżycie w stanie relaksu uwalnia te zamrożone przeżycia i umożliwia poczucie ulgi; napięcia mentalne - nadaktywność umysłowa, częste fantazje, konfuzje, planowanie, uwikłanie w mentalne gry czy rozpamiętywania zaburzają nasze procesy poznawcze. Gdy jesteśmy przeciążeni napięcia te drastycznie wybuchają, często pod pretekstem jakiejś drobnostki. Zarówno joga nidra jak i medytacja umożliwiają uwalnianie od tych napięć poprzez zagłębianie się w podświadomość i świadomą pracę nad osiąganiem wewnętrznej harmonii.

PODSTAWOWE METODY

Najbardziej podstawową techniką dla początkujących jest trening relaksacji progresywnej Jacobsona, amerykańskiego lekarza, opublikowana w jego książce "You must relax" w 1934 roku. Sesja polega na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni, by nauczyć swoje ciało odróżniać stan relaksu od stanu zrelaksowania. Cała sesja trwa około 25 minut,

Joga nidra to technika wywodząca się z Indii, ze szkoły jogi ucznia Sivanandy, Sri Satyanandy. Joga nidra to podróż świadomości przy nieruchomym ciele. Obserwujemy reakcje ciała a także używamy technik wizualizacji oraz zasiewania intencji. Jest to bardzo skuteczna i wszechstronna metoda, która przynosi wiele korzyści, nie tylko uspokojenie umysłu, ale również poprawa zdrowia fizycznego i wytwarzanie pożądanych przez nas nawyków.

Skan ciała - jest to jedna z metod wprowadzających do medytacji, a według niektórych - właściwie już metoda samej medytacji, czyli uwrażliwianie się na odczucia sensualne pochodzące z ciała, obserwowanie ich i uświadamianie sobie tych procesów zmysłowych. Skan ciała jest też podstawową metodą w większości działań somatycznych, czyli opartych na pracy z doznaniami pochodzącymi z ciała. 


W trakcie konsultacji ze mną, czy to online, czy podczas osobistego spotkania, pomogę Ci zdiagnozować Twoją sytuację i dobrać najlepszą metodę dla Ciebie. Przejdziemy przez sesję relaksacji wspólnie i będę mogła odpowiedzieć na wszelkie nurtujące Cię pytania. Z chęcią będę towarzyszyć Ci na Twojej ścieżce do relaksu, nawigować przez trudniejsze momenty i pomóc porządkować odkrycia, a w razie potrzeby również dodatkowo motywować do regularnej praktyki. 


Godzinna sesja ze mną to koszt 100 zł.

Umów się na spotkanie ze mną, bezpłatną konsultację lub skorzystaj z nagrań dostępnych w moim sklepie.